Prvý úspech domény .SK: normálna dostupnosť

Autor: Ondrej Jombík | 20.6.2019 o 11:36 | Karma článku: 1,96 | Prečítané:  848x

Po dvoch rokoch od predaja .SK do zahraničia sa nám podaril prvý úspech. Doména .SK dostala normálnu hodnotu dostupnosti služby (SLA) na úrovni 99,99%. To je výrazné zlepšenie oproti pôvodne schváleným 99,00%

Od začiatku

Keď v roku 2017 kupoval britský CentralNic slovenskú firmu SK-NIC a s ňou aj doménu .SK, snažili sme sa to zvrátiť petíciou NašaDoména.sk. To sa nám síce nepodarilo, ale ani vo sne by nás nenapadlo, že aj ďalšie dva roky po predaji budeme musieť naďalej bojovať za to, aby doména .SK vôbec ako tak normálne fungovala.

Vedeli sme, že CentralNic disponuje oveľa kvalitnejším systémom a infraštruktúrou ako mal pôvodný SK-NIC patriaci pod Danubiatel/SWAN. Preto sme logicky očakávali, že zlepšenia v doméne .SK budú prichádzať takpovediac okamžite. Namiesto toho sme však v januári 2018 dostali studenú sprchu. SK-NIC (CentralNic) spolu so zástupcami štátu odhlasovali na Komisii pre správu národnej domény požadovanú dostupnosť služby domény .SK (SLA) na úrovni 99,00%.

Áno, to číslo čítate správne:  99,00%  (deväťdesiatdeväť celá nula percent)

Pre vysvetlenie: SLA 99,00% predstavuje čas 7 hodín a 12 minút za mesiac, kedy môže byť  doména .SK nedostupná a stále to bude to podľa zmluvy formálne v poriadku. Až výpadok alebo porucha dlhšia ako tento čas, by bola považovaná za zlyhanie služby podľa aktuálne platnej zmluvy.

To je samozrejme kardinálna hlúposť. V praxi by stačil aj hodinový výpadok domény .SK nato, aby na Slovensku vypukla doslova sieťová apokalypsa. Viem o čom hovorím, v minulosti sa to totiž už raz stalo. A odvtedy velkosť i dôležitosť internetu ešte viac narástla.

Absurdnú SLA 99,00% na Komisii navrhoval a prezentoval zamestnanec ÚPPVII (Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu) Peter Helexa. Určite je len náhoda, že je to bývalý riaditeľ z firmy SWAN, pôvodného majiteľa SK-NIC. Po splnení tejto "SLA misie" odišiel za odmenu šéfovať Slovenskej pošte.

Na Komisii som za takto navrhnutú SLA nehlasoval. Napriek tomu bola väčšinou ostatných hlasov prijatá. Paradoxne mi bolo vyčítané, že som sa hlasovania iba zdržal a nehlasoval proti. Lenže hlasovať proti by bolo vyjadrením názoru, že nechcem aby doména .SK vôbec nejakú SLA mala. A ja SLA považujem za dôležitú. Preto som nadchádzajúcich 18 mesiacov strávil aktívnou prácou, aby sa táto absurdná hodnota 99,00% zmenila na niečo „normálne“ alebo „rozumné“.

Aká je normálna SLA?

ICANN doporučuje vo viacerých dokumentoch dostupnosť DNS služby na úrovni 100%. Teda žiadny výpadok nie je povolený. To by sa nám ako registrátorom a určite aj používateľom internetu na Slovensku dozaista páčilo. Ale nemalo zmysel až tak veľmi tlačiť na pílu. Akékoľvek číslo dostatočne blízke hodnote 100% by bolo v našej situácii akceptovateľné.

Včera Komisia pre správu národnej domény na svojom 25. zasadnutí schválila nové znenie SLA na úrovni 99,99%. To znamená, že maximálny výpadok podľa SLA je teraz necelých 5 minút do mesiaca. Dlhší výpadok už bude považovaný za neakceptovateľnú kvalitu služby.

To je možné, vzhľadom na okolnosti, považovať za prvý hmatateľný úspech domény .SK. V tlačovej správe sa SK-NIC chváli, že zlepšenie navrhli oni sami. Ako to už s nimi často býva, pravda bude tak trochu niekde inde. Na zasadnutiach Komisie som túto tému pravidelne a opätovne otváral, zápisnice hovoria jasnou rečou. Nestretávalo s pochopením. Najčastejším protiargumentom bolo, že načo meniť niečo, čo už raz Komisia schválila. Vytrvalosť a neblomnosť ale priniesli svoje ovocie.

Prečo sa to deje?

Nezainteresovaný čitateľ si môže položiť otázku, prečo sa toto celé vlastne deje. Aký mohol mať SK-NIC záujem, aby bola SLA na úrovni 99,00%?

Vysvetlenie je prozaicky jednoduché:

V lete 2017 podpísal Peter Pellegrini (vtedy ešte podpredseda vlády) dodatok k zmluve so SK-NIC, ktorým de facto zabetónoval túto firmu v doméne .SK. Uvedená zmluva je prakticky nevypovedateľná. Doslova sa v nej v článku 11 píše: „možnosť výpovede Zmluvy je vyslovene vylúčená“.

My sme mu vraveli, že je tento dodatok zlý. Že treba vybojovať pre Slovensko lepší! Poslali sme mu niekoľko listov. Mišo Truban objednal u právnikov podrobnú analýzu zmluvy, na ktorú sme sa v ZPW poskladali. Pellegrini napriek pekným sľubom a deklaráciam naše pripomienky nezobral vôbec do úvahy.

Aby to celé nevyzeralo až tak desivo, pridali sa do zmluvy technické parametre dostupnosti služieb (SLA), ktoré musí SK-NIC spĺňať. Inak mu môže byť zmluva teoreticky vypovedaná. Preto pišem, že teoreticky, lebo je tak možné spraviť len pri opakovanom prehrešku. A to iba vtedy, ak štát zašle SK-NICu písomné napomenutie.

Za takýchto okolností SLA predstavuje jediné riziko, ako môže SK-NIC o svoju lukratívnu zmluvu prísť. Preto bola jasná motivácia schváliť čo najviac benevolentnú SLA, až na absurdnej hodnote 99,00% (7 hodín 12 minút). Aby ani náhodou či omylom nenastala taká situácia, že SLA nebude dodržaná.

Toto sa pochopiteľene nepáčilo slovenskej internetovej verejnosti. Rovnako tak niektorým médiám, ktoré na túto tému písali kritické články. Tie spolu s našou iniciatívou na Komisii vytvorili tlak, keď si zrejme SK-NIC so zástupcami štátu uvedomili, že toto je už naozaj cez čiaru. A tak súhlasili so schválením SLA na rozumnej úrovni.

Samozrejme, nevypovedateľnosť zmluvy so SK-NIC sa týmto nemení – ale to je už iný príbeh.

Na záver

Som veľmi rád, že po dvoch predchádzajúcich frustrujúcich blogoch môžem napísať konečne aj niečo pozitívne.

Moje osobné poďakovanie patrí mojim kolegom v Komisii: Jánovi Gallovi (zástupcovi poskytovateľov internetu) a Milanovi Csaplárovi (zástupcovi používateľov), ktorí so mnou túto agendu presadzovali a podporovali.

Vďaka tiež patrí zástupcom štátu – a napokon i samotnému SK-NIC – za to, že naveľa na túto zmenu pristúpili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?