Koniec konšpiráciam o dátume registrácie domény pre stranu Andreja Kisku

Autor: Ondrej Jombík | 26.6.2019 o 12:39 | (upravené 26.6.2019 o 12:50) Karma článku: 4,88 | Prečítané:  2043x

Keď vzniká nová iniciatíva alebo politická strana, obvykle pri svojom štarte spustí aj novú webstránku. A práve internetová doména, na ktorej webstránka beží, sa stáva zdrojom a terčom neuveriteľných konšpirácií.

Vynorí sa niekoľko "analytikov", ktorí fundovane poukazujú na fakt, že daná doména nebola zaregistrovaná len nedávno, ale oveľa skôr – niekoľko mesiacov či dokonca rokov dozadu. To má dokazovať, že zasvätení členovia strany či iniciatívy mali svoju činnosť naplánovanú a pripravenú vo veľkom predstihu. Alebo, že vedeli vopred o nečakaných udalostiach, ktoré sa ešte len mali stať.

Konšpirácie a hoaxy

Prvýkrát sa konšpirácia tohto typu začala šíriť v marci 2018 po spustení webstránky zaslusneslovensko.sk. Šíritelia hoaxu tvrdili, že vtedajší prezident Andrej Kiska na stretnutí s George Sorosom vytvorili plán protištátnych protestov, ktoré boli starostlivo naplánované a následne aj realizované. V súlade s týmto diabolským plánom bola vraj dňa 1.9.2017 zaregistrovaná doména zaslusneslovensko.sk, teda v niekoľkomesačnom predstihu ako vypukli skutočné protivládne protesty iniciatívy “Za slušné Slovensko”. Iniciatíva vznikla ako reakcia na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorá sa udiala vo februári 2018.

Súčasťou hoaxu bol samozrejme aj screenshot, dokazujúci tieto “fakty”:

Hoax sa šíril, a to viac ako by bolo pre nás zdravé.

Samozrejme, tieto pomýlené tvrdenia boli obratom vyvrátené. Jeden by si tak pomyslel, že tento typ hoaxu sa nemôže viac zopakovať. Bohužiaľ, máme to tu zas.

V tieto dni opäť pozorujeme na sociálnych médiách a na weboch alternatívneho spravodajstva podobný kolotoč so stranou Andreja Kisku. Tá má svoju webstránku na dvoch doménach: zaludi.sk a za-ludi.sk. Podozrenie opäť spočíva v tom, že ľudia okolo Andreja Kisku registrovali domény pre ich stranu už 1.9.2017. A teda, že minimálne odvtedy plánovali aj svoj vstup do politiky.

To že Andrej Kiska uvažoval nad svojou stranou dávno predtým ako jej vznik oficiálne ohlásil, je nielen logické, ale dokonca to ešte ako prezident aj mnohokrát naznačoval. Určite to však nebolo v septembri 2017, ako sa nás snažia šíritelia hoaxov oblbnúť.

Otázky a odpovede

Aké sú teda reálne dátumy registrácie týchto domén?
Dajú sa spoľahlivo určiť a dokázať?
A vôbec – prečo sa tieto konšpirácie objavujú stále zas a znova?

Všetky tieto otázky majú jednoduché odpovede.

Správne dátumy registrácie .SK domén sa dajú spoľahlivo dohľadať. A nielen to: keďže pod lampou býva obvykle najväčšia tma, nachádzajú sa dokonca na samotných screenshotoch vyššie. Stačí sa len lepšie pozrieť. Dátumov je tam niekoľko a ten, ktorý hľadáme, sa nachádza v prvom bloku. Päť riadkov pod menom domény a označený je ako “Dátum vytvorenia”.

Čiže dátum registrácie domény zaslusneslovensko.sk je 5. marec 2018.
V prípade domény za-ludi.sk je to zase 10. jún 2019.

Zaujímavosťou pritom je, že doména zaludi.sk (bez pomlčky) bola vytvorená o niečo skôr, konkrétne 26.3.2019. Zrejme toto bola prvá voľba Kiskovho tímu, kým sa neskôr nerozhodli používať radšej variant s pomlčkou.

Ešte lepšie dôkazy by mohol poskytnúť centrálny register slovenských domén. Keby taký existoval, stačila by jednoduchá info žiadosť. Bohužiaľ Slovenská republika je jednou z mála krajín, kde doménu nespravuje štátna inštitúcia, ale súkromná firma. Takže s info žiadosťou nepochodíme.

Ako to ale v praxi býva, tam kde zlyháva štát, sa väčšinou nájde nejaká šikovná súkromná alternatíva. Preto existuje stránka Backorder.sk (som jej autorom), ktorá každý deň sťahuje aktuálny stav celej domény .SK a od roku 2006 archivuje jej históriu. Zo stránky sa dá vyčítať nielen kedy bola konkrétna doména zaregistrovaná (uvedené ako“nová registrácia”), ale tiež kto doménu predtým vlastnil, komu ju predal, kedy ju nechal vyexpirovať a tak podobne. Pozrite si to na príklade sme.sk.

V chronologickej histórii teda vidíme, že doména zaludi.sk mala jednu krátku epizódu v roku 2009. O dva roky neskôr už ale o ňu jej vtedajší vlastník nejavil viac záujem a nechal ju vyexpirovať. Doména potom čakala až do roku 2019 na svoju novú registráciu, tentokrát už pre stranu Andreja Kisku.

Domény zaslusneslovensko.sk a za-ludi.sk žiadnu predchádzajúcu históriu nemajú. Sú úplne nanovo registrované a nikto iný ich predtým nevlastnil.

Magický prvý september

A čo teda znamená ten magický dátum 1.9.2017, na ktorý sa konšpirácie odvolávajú?

To je dátum registrácie registrátora. Nielen Websupport, ale každý registrátor bol zaregistrovaný v tento deň. V prvý septembrový deň totiž prebehla veľká preregistrácia domény .SK zo starého systému do nového.

Preregistrácia bola nevyhnutná, pretože doména .SK prechádzala na nový systém. Ten priniesol britský CentralNic potom, čo kúpil firmu SK-NIC a s ňou aj celú doménu .SK.

Celý obchod odobril Pellegrini a odvtedy sa naša doména so zahraničným vlastníkom pretĺka ako vie. Niekedy je to s ňou zúfalé, občas sa tam trochu tuneluje, ale podarilo sa už dosiahnuť aj nejaké malé úspechy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovákom v závere uleteli terče aj medaila. Varga: Chýbalo nám šťastie

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková obsadili štvrté miesto.

Víkendový výber: Aj antivaxer sa dá presvedčiť na očkovanie

Pravidelná dávka víkendového čítania.


Už ste čítali?